
These Generators are Again open - Frame type Portable Generators with single phase, 230v output. These are Bi-fuel Generators, meaning that, they are capable to run on LPG Cylinder as well on Petrol fuel, if LPG cylinder is not available.
In this Series, these are about 10 models with power rating 800VA to 8500VA.
In these models ''LPG Kit'' is already Company Fitted at the time of Generator Assembly.
The Genset running on LPG

Product Details:
| Power | 5 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Structure Type | Open |
| Start Type | Electric Start |
| Body Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Commercial |
| Fuel Tank Capacity | 12.5 Litres |
Special Highlight :
Application :

Product Details:
| Power | 5 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Structure Type | Open |
| Model Name/Number | GE-5000R-LPG |
| Start Type | Manual Start |
| Body Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Commercial |
Special Highlight :
Application :

Product Details:
| Power | 3 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 230 V |
| Structure Type | Open |
| Start Type | Manual Start |
| Fuel Tank Capacity | 12 Litres |
| Frequency | 50 Hz |
| Body Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Commercial |
Special Highlight :
Application :

Product Details:
| Power | 3 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Structure Type | Open |
| Start Type | Electric Start |
| Body Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Commercial |
| Warranty | 1 Year |
Special Highlight :
Application :

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 2 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Structure Type | Open |
| Start Type | Electric Start |
| Usage/Application | Home Use |
| Body Material | Cast Iron |
| Warranty | 1 Year |

Product Details:
| Power | 1 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 230 V |
| Start Type | Manual Start |
| Structure Type | Open |
| Frequency | 50 Hz |
| Body Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Residential |
| Fuel Tank Capacity | 7.5 Litres |
| Warranty | 1 Year |

Product Details:
| Power | 2 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Structure Type | Open |
| Start Type | Manual Start |
| Body Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Residential |
| Warranty | 1 Year |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 1 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Structure Type | Open |
| Start Type | Manual Start |
| Body Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Residential |
| Warranty | 1 Year |
Special Highlight :
Application :

Product Details:
| Power | 10 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Start Type | Electric Start |
| Structure Type | Open |
| Body Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Commercial |
| Fuel Tank Capacity | 20 Litres |
Special Highlight :
Application :

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 10 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Structure Type | Silent |
| Start Type | Electric Start |
| Body Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Commercial |
| Fuel Tank Capacity | 20 Litres |
Special Highlight :
Application :