
These are open frame type Portable Generators, mostly runs on Petrol Fuel, However for cheaper running cost, LPG kit can be installed which in optional & at extra cost. These generators are more Portable & lighter in weight. These Generators are mostly exported to many countries. In this series HPM has a wide range of Generator models, have About 23 Model with Power rating Starts from 800VA to 8500VA.
Price of these Gene

Product Details:
| Power | 3 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Start Type | Electric Start |
| Structure Type | Open |
| Fuel Tank Capacity | 20 Litres |
| Model Name/Number | HP-3500E |
| Cooling System | Air Cooled |
| Usage/Application | General Purpose House Hold & Small & Medium Shops |
| Body Material | Cast Iron |

Product Details:
| Power | 2 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 230 V |
| Cooling System | Air Cooled |
| Start Type | Electric Start |
| Structure Type | Open |
| Frequency | 50 Hz |
| Body Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Commercial |
| Fuel Tank Capacity | 20 Litres |
Special Highlight :
Application :

Product Details:
| Power | 3 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 220 V |
| Start Type | Electric Start |
| Structure Type | Open |
| Frequency | 50 Hz |
| Body Material | Cast Iron |

Product Details:
| Phase | Single Phase |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 230 V |
| Start Type | Electric Start |
| Structure Type | Open |
| Frequency | 50 Hz |
| Body Material | Cast Iron |
Special Highlight :
Application :