
These are open frame type Portable Generators, mostly runs on Petrol Fuel, However for cheaper running cost, LPG kit can be installed which in optional & at extra cost. These generators are more Portable & lighter in weight. These Generators are mostly exported to many countries. In his series HPM has a wide range of Generator models, have About 23 Model with Power rating Starts from 800VA to 8500VA.
Price of these Generators

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 5 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Start Type | Manual Start |
| Structure Type | Silent |
| Body Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Commercial |
| Fuel Tank Capacity | 20 Litres |
Special Highlight :
Application :
Additional Information:

Product Details:
| Power | 5 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 230 V |
| Start Type | Electric Start |
| Structure Type | Silent |
| Frequency | 50 Hz |
| Body Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Commercial |
| Fuel Tank Capacity | 20 Litres |
Special Highlight :
Application :

Product Details:
| Power | 3 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 230 V |
| Start Type | Manual Start |
| Structure Type | Silent |
| Frequency | 50 Hz |
| Body Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Commercial |
| Fuel Tank Capacity | 20 Litres |
Special Highlight :
Application :

Product Details:
| Power | 2 kVA |
| Phase | Single Phase |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 230 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Start Type | Manual Start |
| Structure Type | Silent |
| Body Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Commercial |
| Fuel Tank Capacity | 20 Litres |
Special Highlight :
1.8 KVA Genset with simple & rugged design having low Noise, Low maintenance & long life. Gives Regulated and Stable Power.
Application :
General purpose use for homes, shops,commercial use or field jobs for light loads applications.

Product Details:
| Phase | Single Phase |
| Cooling System | Air Cooled |
| Voltage | 230 V |
| Start Type | Electric Start |
| Structure Type | Silent |
| Frequency | 50 Hz |
| Body Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Commercial |
| Fuel Tank Capacity | 20 Litres |
| Warranty | 1 Year |
Special Highlight :
Application :
| Website | License Status | Features | Action |
|---|
| Website | License Status | Features | Action |
|---|

Product Details:
| Power | 1 kVA |
| Country of Origin | Made in India |
| Genset Brand | HPM |
| Frequency | 50 Hz |
| Dry Weight (Kg) | 13 |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Usage/Application | Agriculture |
| Country of Origin | Made in India |
| Model no | HP 9500 E |
| Power (kva) | 7 Kva |
| Power Source | DC |
| Brand | HPM |
Special Highlight :
Application :

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power (kva) | 6 kva |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | HPM |
| Model No | GE 7000 PS |
Additional Information: